דינה

Image

שכם לוקח את דינה, איטליה, המאה הי"ז

פרשת השבוע היא פרשת וישלח (פרקים ל"ב עד ל"ו בספר בראשית). פרק ל"ד מפרט את סיפור דינה, בת יעקב, שיצאה "לראות בבנות הארץ". שכם בן חמור לקח אותה, שכב איתה ועינה אותה (הפרשנות המקובלת היא שאנס אותה). בהמשך נפשו של שכם דבקה בדינה והוא רצה לקחת אותה לאישה. בני יעקב לא כל כך אהבו את הרעיון והם הציבו תנאי לנישואין: על שכם ובני עירו למול עצמם. וכך היה. עוד בני העיר מתרפאים מהמילה, כואבים ודואבים, עלו עליהם שמעון ולוי בני יעקב והרגו אותם. הם גם בזזו את רכושם ושבו את נשותיהם. בתגובה לביקורת של יעקב על המעשה הם ענו: הכזונה יעשה את אחותנו?

יש עוד מה לדבר על זה, אבל זה לא הזמן. יש לבדוק מה כל האלימות שהפרק רווי בה, למה, מה ההצדקה. האלימות הזו גם נוכחת בשתי ההערות שלי. צריך לבדוק גם את הסיבה לזה. אבל כאן המטרה שלי היתה רק להעיר את שתי ההערות האלה. אם יתרחב לי ארחיב. מי יתן ולא נשמע יותר על נפגעות אונס.

(לאן נעלמו ההערות שלי? אני חוזרת כמה חודשים מאוחר יותר והן אינן, נעלמו כדנידין אחרי ששתה מהמים הסגולים. ובכן, הערה ראשונה היא, ההבדל הדק בכתוב בין "וישכב איתה" לבין "ויענה". עם כל הפטפטת היום סביב מעשי אונס והתהיה הנצחית האם זה היה בהסכמה או לא, איך זה התחיל ואיך זה נגמר, אני מוצאת את הרגישות הזאת מדויקת: לפי הפרשנות המקובלת המעשה התחיל בהסכמה והפך לאונס. גם מקרים כאלה עלולים להתרחש. ההערה השניה היא, שזה רצח על כבוד המשפחה בו הנרצח הוא הפוגע (האנס) ולא הקרבן. לא הייתי רוצה שמעשי רצח יתרחשו, אבל אם רומיאו חייב למות, אולי עדיף שזה יהיה הרומיאו הנכון. בשורות טובות.)

שבת שלום

(שיר לוחמני ברוח האלימות בפרק ל"ד)

מודעות פרסומת

כתיבת תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s